Kurz na dlahy ve Westerburgu
Dlahy, dlahy, dlahy. Před asi 8 lety jsem absolvoval kurz dlah u Franka Speara v arizonském Scottsdale, poté jsem prošel i třídenním kurzem dlah a funkční terapie u prof. Alexandera Gutowského na EAZF (Europäische Akademie für zähnärztliche Fortbildung) v Mnichově. Dlahy jsem u pacientů dělal s pomocí svých techniků a snažil se dělat to, co jsem viděl a naučil se na kurzech. Ačkoli dlahy fungovaly dobře, pacientům vyhovovaly (mnohé z nich fungují třeba po 7 letech stále), věděl jsem, že to může být ještě mnohem lepší. Věděl jsem, že klíčem k opravdu skvělým dlahám je pochopení té skutečně pokročilé funkce. A tak jsem se začal v posledních letech funkcí zabývat ještě hlouběji a mým učitelem této pokročilé funkce se stal dr. Diether Reusch, dr. Jochen Feyen a tým okolo nich. Vzdělávací institut doktora Reusche sídlí na zámku ve Westerburgu, hluboko v lesích asi 100km na sever od Frankfurtu nad Mohanem.
Věděl jsem, že klíčem k opravdu skvělým dlahám je pochopení té skutečně pokročilé funkce.
A tak jsem se na začátku minulého prosince vydal do těch hlubokých lesů v německém Westerburgu na kurz dlah. Obsahem bylo opět prolétnout podstatu funkce a na ní navázané přesnosti. Kvalitní funkce a maximální přesnost jsou prostě nerozlučně spjaty! Probírali jsme čelistní kloub, procházeli axiografii a mnoho dalších zajímavých věcí. Pan doktor Reusch i Feyen opakovaně upozorňovali na důležitost umět vše dělat manuelně a nespoléhat se výdobytky moderní techniky, protože ty prostě lidské ruce (ty, které opravdu umí) nepředčí, i když Vám mnozí budou tvrdit opak. Dělali jsme i registráty v CR vzájemně pomocí systému, který vyvinul pan doktor Reusch s firmou PrimoTec, jmenuje se PrimoByte. Je to technika, při které se ani ve fixní protetice nevyužívá jig, vyžaduje už zkušenost, ale pak je stejně přesná jako metody registrace v CR s jigem.
Druhý den jsme zhotovovali dlahu, jejíž část byla už předpřipravena od techniků z laboratoře Synthese, kteří na nás i dohlíželi při výrobě. Opět se jedná o systém vyvinutý ve spolupráci s firmou PrimoTec, a co je super, že je velmi dobře zvádnutelný a jednoduchý. Sám s ním pracuji už skoro dva roky, dlahy vyrábím v laboratoři sám a i mě jako zubaři to jde v podstatě jako po másle. Do dlahy jsme zapracovali CR pozici, čísla získaná z manuelní axiografie pro sklon kloubní dráhy a Bennettův úhel, a pak udělali pod správným sklonem frontální vedení pomocí incizálního stolečku. Tvorba dlahy je z fotokompozitu, dobře se s ním pracuje. Dlaha má minimální nákusy v distálním úseku a pouze omezené vedení ve frontě. Proč? Aby aktivovala svaly co nejméně.
Kurz byl skvělý jako vždy, když se člověk učí od lidí, kteří opravdu něco umějí. Vlastníma rukama, to podotýkám a vyzdvihuji!
No a nezapomeňme na to, že je důležité, aby i dlahy měly správnou funkci, aby to nebyly nekvalitně udělané nosiče na bělení zubů. Dlahy tu nejsou pouze na ochranu, ale také zvláště na uvolnění svalů a snížení jejich aktivace. Což může vést při správném zhotovení i k zmírnění nebo odstranění bolestí hlavy, krku, migrén a jiných nepříjemných stavů.
Pan doktor Jiří Zvolánek se specializuje v okluzi, funkci a protetice, a to jak v té fixní, tak v protetice snímatelné. Dále je jeho významným zájmem estetické zubní ošetření, smile design a vše s těmito oblastmi spojené.
-
BLOG
-
-
Doporučujeme
-
-
Discover ZvolanekEdu Across Social Media!
-
Chcete být informováni o novinkách?
-
Kategorie
MUDr. Jiří Zvolánek