Přednáška o celkových protézách Londýn

Na konci října jsem se rozhodl dále si rozšířit obzory v oboru celkových protéz, tentokrát v Londýně. Po kurzech, které jsem navštívil u těch celosvětově nejlepších praktiků jako je prof. dr. Alexander Gutowski z Německa, dr. Walter F. Turbyfill a dr. Joseph Massad z USA, přišel na řadu jeden z mála dalších, který se v protézách vyzná na té nejvyšší úrovni, jeho jmého dr. Jiro Abe a pracuje v Japonsku v Tokiu.

Co mě na kurzu nejvíce zaujalo, byla asi nejvíce manuelní zručnost a znalosti obou lektorů, a to i ve velmi složitých případech, které byly rozebírány.

Jednalo se o celodenní kurz, spojený i s částečným live ošetřením pacienta. Dopoledne bylo věnováno teorii, která byla velmi zajímavá, podobná jako u mých ostatních učitelů, ale v mnoha maličkostech i dost jiná. Prostě ukazovala to, že každý má svůj směr, ale že cíl je stejný - stabilní sající protéza, která skvěle kouše. Jelikož dr. Abemu nebylo dovoleno ošetřovat pacienta na anglické půdě, v druhé polovině mu velmi zdatně sekundoval jeho žák anglický technik Carl Fenwick, který otiskoval a registroval skus. A že to byl "pouze" technik? Ve Spojeném království technici můžou pod dohledem lékaře protézy dělat i v ústech a co jsem viděl z rukou tohoto člověka, bylo při složitosti pacientky naprosto famózní.

Co mě na kurzu nejvíce zaujalo, byla asi nejvíce manuelní zručnost a znalosti obou lektorů, a to i ve velmi složitých případech, které byly rozebírány. Co umí rukama, je na takové úrovni, že na to žádný CAD/CAM nemá a dlouho nebude mít šanci, ačkoli i zde byly digitální protézy prezentovány firmou Ivoclar Vivadent, která celou akci podporovala.

No a co bylo ještě zajímavé? Akce se konala v Natural History Museum a jelikož jsme o přestávkách měli čas se trochu podívat po expozicích, měl jsem šanci vidět největší a nejlépe zachovalou kostru Stegosaura na světě. Na fotku se můžete podívat, vlastně je to jedna z mála fotek, které jsem na kurzu udělal.

Pan doktor Jiří Zvolánek se specializuje v okluzi, funkci a protetice, a to jak v té fixní, tak v protetice snímatelné. Dále je jeho významným zájmem estetické zubní ošetření, smile design a vše s těmito oblastmi spojené.